Bardzo dziękuje za mnóstwo miłych słów.
Ostatnio wspominałam ze muszę częściej jeść według diety rozdzielnej (dr Haya). Wiec teraz troszke o niej napisze. W największym skrócie to należy unikać połączeń typu węglowodany-białko. Wtedy wszystko lepiej sie trawi i lepiej przyswaja witaminy i składniki odżywcze. W niektórych źródłach pisze ze powinno sie jesc tylko 1000 kalorii ale to bzdury bo jedząc tak mało można sobie rozwalić metabolizm. Ta dieta jest dobra na problemy żołądkowe np wzdęcia.
____________________________________________________________________________________
"Założenia badań dr Haya opierają się na fakcie, iż białko oraz węglowodany cechują się innym czasem trawienia i przebywania w żołądku.
Wszelkie mięsa trawią się w przeciągu 4 godzin, natomiast skrobia, wchodząca w skład pieczywa, makaronów czy ziemniaków, wymaga około 2-godzinnego czasu trawienia.
Spalanie poszczególnych pokarmów jest zależne od współczynnika pH (alkalicznego lub kwaśnego), w którym są trawione. Białka wywołują reakcję kwaśną, natomiast węglowodany alkaliczną. Jeśli więc mieszamy oba składniki, wydłużamy czas trawienia nawet dwukrotnie, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie wydajności układu pokarmowego, prowadzące do problemów zdrowotnych.
Dr Hay podzielił produkty żywnościowe na trzy grupy, które mają różny czas trawienia i są inaczej przyswajane przez nasz organizm:
W ciągu dnia powinniśmy spożywać trzy główne, duże dania oraz kilka mniejszych w postaci przekąsek. Do tego celu idealnie nadają się owoce, które najlepiej jeść na pusty żołądek. Dzięki temu dieta niełączenia pozwala zrzucić nawet do 2,5 kg w tydzień.
źródło
____________________________________________________________________________________
Inne źródło mówi :
Dieta Haya to nie tylko dieta na wzdęcia, to także sposób na odchudzanie
Dieta Haya to dieta zbilansowana i
bardzo zróżnicowana, dostarcza więc składników umożliwiających
prawidłowe funkcjonowanie organizmu, poprawia trawienie, a co
najważniejsze, nie powoduje osłabienia gdyż pozwala na jedzenie
wszystkiego w dowolnych ilościach (tutaj zalecamy jednak rozwagę i
zdrowy rozsądek). Nie ma ograniczeń wiekowych do stosowania diety dr
Haya. Dieta ta została opracowana dla osób cierpiących na wzdęcia,
zaparcia, zaburzenia pracy jelit oraz z chorobami nerek"
___________________________________________________________________________________
Ja osobiście lubię komponować obiadki według tej diety. Musze to robić częściej. Jajek tez staram sie nie łączyć z węglowodanami. Wyjątkiem są bezcukrowe ciastka lub placuszki na mące owsianej z jajkami. Jajecznice jem zawsze bez chleba. Nie stosuje tego na 100% bo to tylko jeden ze sposobów na przyspieszenie trawienia a tych znam kilka. Zawsze powtarzam ze jeżeli ktos juz koniecznie musi stosowac jakąś dietę to najlepiej tą + ćwiczenia. Nie warto rozwalać sobie zdrowia Duckanem czy metabolizmu "MŻ-tem" poniżej 1400.
pozdrawiam smacznie i zdrowo
________________________________
edytuje bo okazało sie ze dieta nie jest tak do końca bez wad - odp. w komentarzach. Co nie znaczy ze jest nie zdrowa gdy stosuje sie ją na wyrywki tak jak ja. Jako wegetarianka często nie łącze białka z węglowodanami i bardzo mi to służy. pozdraiwiam
________________________________
edytuje bo okazało sie ze dieta nie jest tak do końca bez wad - odp. w komentarzach. Co nie znaczy ze jest nie zdrowa gdy stosuje sie ją na wyrywki tak jak ja. Jako wegetarianka często nie łącze białka z węglowodanami i bardzo mi to służy. pozdraiwiam
