Pokazywanie postów oznaczonych etykietą rzeżucha. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą rzeżucha. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 11 marca 2013

Kto sieje ten zbiera..a kto sie nie oszczędza ten cierpi

Ludziska kochane. Poległam  Mam od wczoraj zapalenie lewej piersi . Boli strasznie, a objawy podobne jak do grypy. Czyli gorączka i dreszcze wczoraj a dzisiaj wszystko boli, cycuś, mięśnie i głowa. Na dodatek sobie guza nabiłam o szafkę.

Jeszcze wczoraj przed urodzinami mamy (tzn przed obżarstwem) zrobiłam tabate zeby wszystko ładnie i pięknie sie trawiło bo wiedziałam ze wieczorem juz nie poćwiczę. No i fakt, mimo jedzenia do późna, rano byłam wilczo głodna. Ale tez wczoraj na wieczór dostałam zapalenia  i sie troche nacierpiałam.. dzisiaj juz jest lepiej.

Mimo ze robię ta tabate rzadko i bez obciążenia to ona chyba  jednak bardzo wyczerpuje  organizm. Juz drugi raz kiedy po tym krótkim intensywnym treningu sie rozchorowałam i nie wiem czy to przypadek czy faktycznie mnie to osłabiło.

U mnie to wygląda tak 
przysiad i ręce do góry, przysiad i ręce do góry i tak cale 20 sekund  ile tylko sie da, później równo dziesięć sekund przerwy i tak 7-8 razy. 4 minuty.Spodobało mi sie to ale stwierdzam ze  będę to robić rzadziej i tylko jak bede w super formie. Szczególnie przed okazyjnym obżarstwem np urodziny, święta itp. No bo częściej nie jest mi potrzebne. Ogólnie metabolizm mam bardzo dobry.

Wnioski są takie ze nie można przesadzać, regeneracja jest bardzo ważna szczególnie w taka pogodę jak teraz! Są tez i dobre strony przysiadowego hardkoru .W związku z tym ze nigdy nie robiłam tylu przysiadów na raz to pupencja obolała ale jędrna!!


A tu moja hodowla rzeżuchy, jedna taka tacka juz zjedzona  :



Kupiłam  tez w biedronce ziarno na kiełki  rzodkiewka i rzodkiewka z lucerną :) lucerna jest dobra na krew. Kupiłam tez teściowej a mojej mamie i dołączyłam do prezentu urodzinowego bo ona ma anemie.

Lucerna zawiera duże ilości witamin z grupy B, witaminę A, C, D, K, E, P oraz wiele składników mineralnych m.in. potas, żelazo, fosfor, cynk, krzem, wapń oraz substancje aktywnie czynne (saponiny).




kanapeczki z przecierem pomidorowym siemieniem lnianym, sezamem, przyprawami i rzeżuchą :)
i składniki na urodzinowa  sałatkę, zielona papryka, korniszonki, zielona cebulka i fasolka, bo to akurat miałam w w domu.:

pozdrawiam!!! i życzę pięknego, zdrowego i aktywnego dnia!!!

ps- zrobiłam kolejne kroki w stronę urzeczywistnienia mojego marzenia!! trzymajcie kciuki :)

acha, patrzcie jakie moja mama ma fajne młynki do przypraw :
pa :)

czwartek, 7 marca 2013

efekty cukrowego odwyku - ciąg dalszy..oraz conieco o maseczkach rozjaśniających i przyprawach

Ostatnio duzo pisze o zdrowym odżywianiu ale treningów nie odpuszczam :), Zaczynam odczuwać efekty tego dwu miesięcznego odcukrzenia i zdrowszego jedzenia. Moje dosyć obcisłe spodnie stały sie wygodniejsze. Ja sie nie ważę a teraz juz nawet nie mierze bo dzieci mi poniszczyły ostatnią  miarkę ale czuje po tych spodniach ze mam mniej w udach. A może to przez ta tabate* z przysiadami?? bo ja raczej przysiadów nigdy nie robiłam a tu jest ich dużo. No i tak jak mówiłam wcześniej, skóra jest ładniejsza a pupa jędrniejsza. Jeszcze raz zachęcam do cukrowego odwyku!!! troszkę to potrwa ale organizm sie nam odwdzięczy!! * Ja robię trening z tej stronki ale na razie bez obciążenia.


Jest bałagan ale jeden pokój mamy taki trochę zagracony bo mamy zamiar za niedługo sie przeprowadzać i zostawiliśmy to tak jak jest.

aaaaaaaaaaaaaaaaa, własnie przed chwilą zrobiłam sobie rozjaśniająca maseczkę z rodziabdzianej rzeżuchy ..piecze!!! ale podobno jest skuteczna... kurcze...ja tu marze o jakichś kremach na które mnie nie stać a człowiek ma tyle dobrodziejstw natury pod ręką !! od dzisiaj co jakiś czas będzie u mnie  obowiązkowa naturalna maseczka rozjaśniająca!! tylko ze następnym razem dodam miodu..aua..

oto przykłady:


Maseczka z kopru włoskiego
Łyżeczkę suszonego kopru włoskiego zalewamy szklanką wrzątku na 40-60 minut. Następnie odcedzamy płyn i dodajemy łyżeczkę maślanki. Delikatnie nakładamy mieszankę na twarz na 15-20 minut, po czym zmywamy ją wodą. Maseczka doskonale nadaje się zwłaszcza do pielęgnacji cery tłustej.
Maseczka z rzeżuchy
Wyciskamy sok ze świeżej rzeżuchy i mieszamy z miodem w proporcji 3 części soku na 1 część miodu. Smarujemy miejsca pokryte piegami. Gdy płyn zaschnie zmywamy wodą, najlepiej mineralną. Rzeżucha doskonale usuwa plamy i piegi, a ponadto jest nazywana bombą odżywczą dla skóry. Maseczka nie jest jednak wskazana dla osób o cerze z problemami naczynkowymi.
Maseczka z rumianku
Mieszamy 1 szklankę naparu z rumianku i 1 szklankę jogurtu naturalnego. Dodajemy mleko w proszku tak, by powstała papka. Nakładamy na twarz. Po 20 minutach kruszymy maskę palcami i zmywamy chłodna wodą. Maseczka, prócz swych właściwości rozjaśniających, ma też działanie łagodzące. Jest korzystna zwłaszcza dla skóry nadmiernie przesuszonej słońcem.
Maseczka z nagietka
4 łyżki suszu z kwiatu nagietka zalewamy 1,5 szklanki wrzątku i zaparzamy pod przykryciem przez 15 min. Następnie odcedzamy i nakładamy na miejsca na naszym ciele, gdzie występują piegi. Trzymamy przez 20 minut, po czym spłukujemy. Nagietek działa na skórę kompleksowo, łagodzi podrażnienia i wygładza skórę.
Maseczka z porzeczek
Garść niedojrzałych porzeczek rozgniatamy widelcem i dodajemy łyżkę stołową rozgrzanego miodu. Papkę nakładamy na miejsca występowania piegów i po upływie pół godziny zmywamy ciepłą wodą. Po zmyciu skórę należy oklepać rozcieńczonym sokiem z cytryny. Porzeczki nie tylko rozjaśniają, ale i odżywiają i wygładzają skórę.
Maseczka owocowa
Rozgniatamy na miazgę owoce czarnej porzeczki lub truskawki. Dodajemy łyżeczkę soku z cytryny. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na piegi na 20 minut, po czym zmywamy chłodną wodą. Po tej maseczce, skóra jest odżywiona, wygładzona i rozjaśniona.
Maseczka z selera
2 łyżki drobno startego selera mieszamy z łyżką serka homogenizowanego na gęstą masę. Nakładamy na twarz. Po 20 minutach zmywamy chłodną wodą. Poza właściwościami rozjaśniającymi, seler poprawia ogólny stan skóry i jej wygląd.
Maseczka z chrzanu
Trzemy na miazgę 1 średniej wielkości korzeń chrzanu. Dodajemy 2 łyżeczki zsiadłego mleka i wszystko zagęszczamy mąką ziemniaczaną. Trzymamy na twarzy przez około 10 minut i zmywamy letnią wodą. Chrzan prócz działania wybielającego, wykazuje także właściwości odkażające.
Maseczka ogórkowa
Kładziemy cienkie plasterki ogórka na twarz i powieki. Po 20 min. ściągamy plasterki, nie zmywając skóry wodą. Dla skóry bardzo wysuszonej zaleca się, by stary ogórek wymieszać z tłustym twarogiem. Maseczka działa wybielająco, zmiękczająco. Jest skuteczna w walce z niechcianymi piegami oraz efektem opalania się.
Maseczka z mąki ziemniaczanej
2 łyżki mąki ziemniaczanej mieszamy z kilkoma łyżkami 3% roztworu wody utlenionej. Nakładamy na twarz na 15 minut. Zmywamy ciepłą wodą i wklepujemy w skórę twarzy krem odżywczy. Jest to maseczka silnie rozjaśniająca.
Maska z mąki i cytryny
3 łyżki mąki ziemniaczanej mieszamy z 1 łyżką soku z cytryny i 1 łyżką maślanki. Nakładamy na twarz , a gdy maska zaschnie zmywamy letnią wodą, po czym przemywamy twarz tonikiem. Maseczka jest bardzo skuteczna w walce z niechcianymi piegami i plamami skórnymi.
Maseczka z miodu i cytryny
2 łyżki miodu, 4 łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z cytryny, 3 łyżeczki jogurtu naturalnego, 1 białko jajka mieszamy w misce i ubijamy aż masa zgęstnieje. Nakładamy na uprzednio oczyszczoną, osuszoną skórę twarzy i pozostawiamy na 15 minut. Następnie zmywamy ciepłą wodą i nakładamy nawilżający krem do twarzy. Prócz rozjaśnienia uzyskujemy także efekt odkażenia, nawilżenia i odżywienia skóry.
Maseczka migdałowa
Parzymy migdały i robimy z nich papkę. Następnie mieszamy je z białkiem jaja kurzego oraz z 1/2 łyżeczki soku z cytryny. Maseczkę nakładamy na twarz na 15 min. Zmywamy twarz letnią wodą. Migdały zawierają szereg cennych pierwiastków, dzięki czemu nie tylko rozjaśniają, ale i odżywiają i nawilżają skórę.
Maseczka z olejkiem sandałowym
Przygotowujemy po łyżeczce soku z ogórka, pomidora i cytryny oraz olejku sandałowego. Mieszamy składniki i dokładnie nakładamy na twarz. Czekamy, aż preparat zaschnie, po czym zmywamy powierzchnię skóry wodą i nakładamy krem nawilżający. Maseczka rozjaśnia, a ponadto działa ściągająco oraz odżywia i nawilża skórę.
Maseczka z maślanki
Do szklanki maślanki naturalnej dodajemy 2 łyżeczki soku z cytryny. Odstawiamy na 10 minut. Maseczkę nakładamy na piegi na 10 minut, po czym zmywamy chłodną wodą. Maseczka rozjaśnia i doskonale łagodzi skutki nadmiernej opalenizny.
Jednorazowe zastosowanie którejkolwiek z opisanych maseczek na pewno nie da natychmiastowego efektu. Systematyczne ich stosowanie, już po kilku aplikacjach, przynosi znaczną poprawę. Nasza skóra staje się rozjaśniona, rozpromieniona i świetlista.

źródło

No a dzisiaj zrobiłam sobie znowu na obiadek soczewice z sezamem. pycha. Dzieci tez jadły. A ja do swojej użyłam przyprawy do fasolki Prymat którą kupiłam bez zastanowienia. Chciałam sobie ułatwić żeby nie musieć osobno wsypywać tylu przypraw co zawsze. Zazwyczaj czytam składy ale myślałam ze to tylko przyprawy a tu okazuje sie ze to w większości sól a na dodatek jest tam glutaminian sodu!!! W smaku dobre no ale  lepiej zrobić sobie własną zdrową mieszankę a nie iść na skróty. 
Jak wiadomo przyprawy przyspieszają przemianę materii a w wypadku roślin strączkowych przeciwdziałają wzdęciom. Ostatnio obawiałam sie tego ale czerwona soczewica jest taka łagodna ze nic mi po niej nie ma, gorzej jest po orzechach i cebuli..



pozdrawiam

wtorek, 5 marca 2013

siejemy rzeżuchę !!!!???? ..samo zdrowie

Hej. Juz wyzdrowiałam, już skacze, trenuje itp. słońce działa cuda!!
A jak przyszło słoneczko to czas na  bogatą w witaminki rzeżuchę!! 
uwielbiam! 

Ma ostry wyrazisty smaczek. Kojarzy sie z Wielkanocą ale  powinno sie o niej pamiętać cały rok.
Mnie zawsze skusi jak tylko wyczuje wiosnę w powietrzu.
Jest bogata  w łatwo przyswajany jod,  zawiera witaminy : A, B1, B2, E, C, K PP oraz siarkę, chrom, potas, mangan, magnez, jod i wapń. oczyszcza organizm, poprawia apetyt i wspomaga trawienie. poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Ma siarkę która pobudza cebulki włosowe. Sok z rzeżuchy działa rozjaśniająco na piegi i przebarwienia. (i to sobie zrobię bo mam bzika na punkcie jasnej skóry). Rzeżucha działa także lecznico bo usuwa toksyny i obniża cukier we krwi. Rzeżucha pomaga osobom mającym problemy z cukrzycąanemiąchorobą wieńcowąreumatyzmemkrążeniem czy trądzikiem

SkładnikZawartość
w 100 [g]
Wartość energetyczna11 kcal
Białko2,3 g
Tłuszcz ogółem0,1 g
Kwasy tłuszczowe nasycone0,0 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone0,0 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone0,0 g
Kwasy tłuszczowe omega-323 mg
Kwasy tłuszczowe omega-612 mg
Węglowodany1,29 g
Błonnik pokarmowy0,5 g
Witamina A3191 I.U.
Witamina D~
Witamina E1,0 mg
Witamina K250 µg
Witamina C43 mg
Witamina B10,09 mg
Witamina B20,12 mg
Witamina B3 (PP)0,2 mg
Witamina B60,13 mg
Kwas foliowy9,0 µg
Witamina B120,0 µg
Kwas pantotenowy0,31 mg
Wapń120 mg
Żelazo0,2 mg
Magnez21 mg
Fosfor60 mg
Potas330 mg
Sód41 mg
Cynk0,11 mg
Miedź0,08 mg
Selen0,9 µg
Cholesterol0,0 mg
Fitosterole~

 To co, siejemy? Fotki dałam zeszłoroczne bo moja rzeżucha dopiero kiełkuje ale juz pachnie!!
Nie zapomnijcie tez o innych dobroczynnych kiełkach!!!!
bo to samo zdrowie!

Zycze dużo zdrówka oraz pięknego słonecznego i aktywnego dnia!!
A ja lecę z dzieciami na spacerek.